Ile kosztuje zbudowanie smart home?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Technologia smart home pozwala sterować praktycznie wszystkimi najważniejszymi funkcjami w domu. Zaliczają się do nich ogrzewanie, klimatyzacja, monitoring, system przeciwpożarowy, nawadnianie ogrodu, rozrywka czy oświetlenie. Ile trzeba zapłacić za korzystanie z tych rozwiązań?

Koszt wdrożenia nowoczesnych technologii w domu

Smart home jest technologią, na którą składa się wiele elementów. Koszty zależą przede wszystkim od stopnia automatyzacji, a także funkcji, za które będzie odpowiadał system. Z podstawowych rozwiązań można skorzystać po wydaniu zaledwie kilkuset złotych. Dotyczy to na przykład inteligentnego oświetlenia, gdzie wystarczy zamówić żarówkę LED, którą można sterować z poziomu smartfona.

Bardziej zaawansowane systemy, takie jak kompletny układ sterowania światłem w domu wraz z montażem czy opcja kontrolowania temperatury z funkcją opuszczania i podnoszenia rolet, to koszt rzędu 200–350 zł za m2.

Jeśli doliczyć do tego technologię obsługującą też klimatyzację, systemy bezpieczeństwa i nawadniania, to cena będzie wynosić od 350–500 zł za m2. Warto zauważyć, że nie ma górnej granicy kosztów. Wszystko zależy od producenta, projektu, jakości urządzeń charakterystyki nieruchomości i jej powierzchni. 

Lista technologii, z których może skorzystać właściciel smart home, jest bardzo długa. Przypatrzmy się najczęściej wybieranym opcjom wyposażenia, które ułatwiają korzystanie z podstawowych funkcji urządzeń domowych, a także wpływają na polepszenie efektywności energetycznej i bezpieczeństwa.

Standardowe systemy ułatwiające funkcjonowanie 

Pierwszym z nich jest centrala zarządzająca inteligentnymi urządzeniami w domu. Do takich programów zaliczają się Alexa od Amazona i Google Home. Stanowią bazę, do której można podłączyć urządzenia i nimi sterować – zdalnie i głosowo.

Kiedy wyposaży się domową przestrzeń w centralny punkt zarządzania, dobrze jest się zastanowić nad zakupem inteligentnego termostatu. Temperatura to niezwykle ważny czynnik w kontekście komfortowego funkcjonowania. 

Nowoczesne systemy są w stanie dostosować się do codziennych nawyków domowników, regulując temperaturę adekwatnie do ich aktywności. To sposób na zwiększenie efektywności cieplnej nieruchomości.

Efektywność energetyczna

Mniejsze zużycie energii może też zostać osiągnięte za sprawą inteligentnych gniazdek. Nieraz zdarza się, że domownicy pozostawiają włączone urządzenia, które niepotrzebnie pobierają prąd. Korzystając z nowoczesnych technologii, można je zdalnie wyłączyć. 

Dobierając urządzenia kompatybilne z systemami zarządzania smart home, będzie można sterować praktycznie każdym elementem domowego wyposażenia – nie tylko je wyłączyć, ale i uruchomić.

Systemy bezpieczeństwa i monitoring

Kolejną praktyczną opcją instalacji smart home jest system bezpieczeństwa. Inteligentne zamki, dzwonki i monitoring umożliwiają ochronę swojego domu niezależnie od miejsca, w którym znajduje się właściciel. Domownicy są w stanie zdalnie blokować dostęp do posesji, otwierać i zamykać drzwi wejściowe, opuszczać rolety elektryczne czy kontrolować bramy garażowe i wjazdowe. 

Z kolei kompatybilność systemu smart home z monitoringiem umożliwi sprawdzenie, kto znajduje się w rejonie nieruchomości lub w środku – to wyjątkowo przydatne, kiedy w domu nie ma nikogo dorosłego. Z poziomu aplikacji można też odebrać domofon i na przykład przekazać instrukcje odnośnie do dostarczenia paczki.

Zdj. główne: Thomas Kolnowski/unsplash.com

techruel

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Poradnik wyboru odpowiednich materiałów eksploatacyjnych do drukarek laserowych
/
Poradnik wyboru odpowiednich materiałów eksploatacyjnych do drukarek laserowych
Wybierz odpowiednie materiały eksploatacyjne do Twojej drukarki laserowej dzięki naszym profesjonalnym wskazówkom. Poznaj różnice i zrozum, jakie czynniki mogą wpływać na jakość wydruku.
Automatyzacja procesu akceptacji faktur – jak technologia OCR usprawnia zarządzanie finansami w firmie
/
Automatyzacja procesu akceptacji faktur – jak technologia OCR usprawnia zarządzanie finansami w firmie
Odkryj, jak technologia OCR rewolucjonizuje zarządzanie finansami w firmie poprzez automatyzację procesu akceptacji faktur.
Pakiet biurowy dla twojej firmy – jak wybrać właściwy?
/
Pakiet biurowy dla twojej firmy – jak wybrać właściwy?
Rozważasz, który pakiet biurowy będzie najlepszy dla twojej firmy? Nasz artykuł pomoże ci wybrać optymalne rozwiązanie. Pozwoli lepiej zrozumieć różnice między dostępnymi pakietami i ich wpływ na pracę zespołu.