Ile kosztuje zbudowanie smart home?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Technologia smart home pozwala sterować praktycznie wszystkimi najważniejszymi funkcjami w domu. Zaliczają się do nich ogrzewanie, klimatyzacja, monitoring, system przeciwpożarowy, nawadnianie ogrodu, rozrywka czy oświetlenie. Ile trzeba zapłacić za korzystanie z tych rozwiązań?

Koszt wdrożenia nowoczesnych technologii w domu

Smart home jest technologią, na którą składa się wiele elementów. Koszty zależą przede wszystkim od stopnia automatyzacji, a także funkcji, za które będzie odpowiadał system. Z podstawowych rozwiązań można skorzystać po wydaniu zaledwie kilkuset złotych. Dotyczy to na przykład inteligentnego oświetlenia, gdzie wystarczy zamówić żarówkę LED, którą można sterować z poziomu smartfona.

Bardziej zaawansowane systemy, takie jak kompletny układ sterowania światłem w domu wraz z montażem czy opcja kontrolowania temperatury z funkcją opuszczania i podnoszenia rolet, to koszt rzędu 200–350 zł za m2.

Jeśli doliczyć do tego technologię obsługującą też klimatyzację, systemy bezpieczeństwa i nawadniania, to cena będzie wynosić od 350–500 zł za m2. Warto zauważyć, że nie ma górnej granicy kosztów. Wszystko zależy od producenta, projektu, jakości urządzeń charakterystyki nieruchomości i jej powierzchni. 

Lista technologii, z których może skorzystać właściciel smart home, jest bardzo długa. Przypatrzmy się najczęściej wybieranym opcjom wyposażenia, które ułatwiają korzystanie z podstawowych funkcji urządzeń domowych, a także wpływają na polepszenie efektywności energetycznej i bezpieczeństwa.

Standardowe systemy ułatwiające funkcjonowanie 

Pierwszym z nich jest centrala zarządzająca inteligentnymi urządzeniami w domu. Do takich programów zaliczają się Alexa od Amazona i Google Home. Stanowią bazę, do której można podłączyć urządzenia i nimi sterować – zdalnie i głosowo.

Kiedy wyposaży się domową przestrzeń w centralny punkt zarządzania, dobrze jest się zastanowić nad zakupem inteligentnego termostatu. Temperatura to niezwykle ważny czynnik w kontekście komfortowego funkcjonowania. 

Nowoczesne systemy są w stanie dostosować się do codziennych nawyków domowników, regulując temperaturę adekwatnie do ich aktywności. To sposób na zwiększenie efektywności cieplnej nieruchomości.

Efektywność energetyczna

Mniejsze zużycie energii może też zostać osiągnięte za sprawą inteligentnych gniazdek. Nieraz zdarza się, że domownicy pozostawiają włączone urządzenia, które niepotrzebnie pobierają prąd. Korzystając z nowoczesnych technologii, można je zdalnie wyłączyć. 

Dobierając urządzenia kompatybilne z systemami zarządzania smart home, będzie można sterować praktycznie każdym elementem domowego wyposażenia – nie tylko je wyłączyć, ale i uruchomić.

Systemy bezpieczeństwa i monitoring

Kolejną praktyczną opcją instalacji smart home jest system bezpieczeństwa. Inteligentne zamki, dzwonki i monitoring umożliwiają ochronę swojego domu niezależnie od miejsca, w którym znajduje się właściciel. Domownicy są w stanie zdalnie blokować dostęp do posesji, otwierać i zamykać drzwi wejściowe, opuszczać rolety elektryczne czy kontrolować bramy garażowe i wjazdowe. 

Z kolei kompatybilność systemu smart home z monitoringiem umożliwi sprawdzenie, kto znajduje się w rejonie nieruchomości lub w środku – to wyjątkowo przydatne, kiedy w domu nie ma nikogo dorosłego. Z poziomu aplikacji można też odebrać domofon i na przykład przekazać instrukcje odnośnie do dostarczenia paczki.

Zdj. główne: Thomas Kolnowski/unsplash.com

techruel

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać odpowiedni laptop poleasingowy dla swoich potrzeb?
/
Jak wybrać odpowiedni laptop poleasingowy dla swoich potrzeb?
Przekonaj się, jak łatwo dobrać laptop poleasingowy idealnie dopasowany do Twoich potrzeb. Poznaj kluczowe kryteria, które pomogą podjąć Ci decyzję.
Usterka laptopa? Zobacz, jakie są ceny napraw urządzeń elektronicznych!
/
Usterka laptopa? Zobacz, jakie są ceny napraw urządzeń elektronicznych!
Wszyscy znamy stwierdzenie złośliwość rzeczy martwych. Urządzenia elektroniczne, w tym nasze laptopy czasem ulegają awariom. Jaka jest przyczyna pojawienia się […]
Jak wybrać idealny dron z kamerą dla swojego dziecka – poradnik dla rodziców
/
Jak wybrać idealny dron z kamerą dla swojego dziecka – poradnik dla rodziców
Poradnik dla rodziców, jak bezpiecznie i świadomie wybrać dron z kamerą dla swojego dziecka. Poznaj aspekty techniczne, praktyczne i regulatoryjne.