Usterka laptopa? Zobacz, jakie są ceny napraw urządzeń elektronicznych!

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wszyscy znamy stwierdzenie złośliwość rzeczy martwych. Urządzenia elektroniczne, w tym nasze laptopy czasem ulegają awariom. Jaka jest przyczyna pojawienia się usterek? Może to być złe użytkowanie, niewiedza właściciela, lub błędy systemowe. Jednak zanim przejdziemy do cen napraw, dowiedzmy się, czy możemy zapobiec zniszczeniu sprzętu elektronicznego?

Na dbanie o laptopa składa się wiele czynników. Od pamięci, baterii i antywirusów, po wycieranie kurzu, odpowiedni transport i bezpieczną temperaturę. Sprzęt elektroniczny nie jest tanim zakupem, dlatego warto zatroszczyć się o niego, tak, aby służył nam na długie lata.

Jak transportować laptop?

Obowiązkiem każdego posiadacza laptopa, jest zakup pokrowca, lub etui. Nazwa dysku twardego niestety nie nawiązuje do jego trwałości. W rzeczywistości bywa on bardzo delikatny i łatwo podatny na uszkodzenia. Dlatego transport laptopa w pokrowcu jest koniecznością. Należy także uważać przy przekładaniu go z miejsca na miejsce. Upuszczanie go z wysokości kilku centymetrów, czy nieuważne uderzenie o mebel, może skutkować trwałą usterką. Również przy jego otwieraniu i zamykaniu warto zachować ostrożność, robić to w sposób delikatny. Otwierając go, najlepiej chwytać za środek, a nie za rogi. Dzięki temu zapobiegniemy uszkodzeniu matrycy i zawiasów.

Jak korzystać z laptopa?

Istnieją podstawowe zasady korzystania z laptopa, o których często nie wiemy, a nawet jeśli wiemy, to ich nie egzekwujemy, nie rozumiejąc ich praktyczności. Jedną z takich rzeczy, jest ładowanie baterii. Może nam się wydawać, że najlepiej dla laptopa, gdy jest nieustannie podpięty do zasilacza. Dzięki temu zawsze nigdy nie brakuje baterii i może być gotowy do użytku. Otóż nic bardziej mylnego. Gdy naładujemy laptop w pełni, należy odłączyć ładowarkę i korzystać z niego, póki nie dostaniemy powiadomienia, że ponownie trzeba podpiąć zasilacz. Praktykując taką metodę, bateria będzie miała o wiele lepszą żywotność i starczy na dłuższy czas. Producenci również radzą, aby używać tylko oryginalnych ładowarek, ponieważ tylko one zapewnią całkowite bezpieczeństwo sprzętowi.

Kolejną zasadą, którą warto praktykować, jest trzymanie laptopa wyłącznie na stole, biurku, lub specjalnej podstawce. Stawiając go na kolanach, kocu lub kanapie, otwory wentylacyjne zostają zakryte i łatwo może się przegrzać. Dodatkowo kurz i pyłki wpadają do środka, a całość sprzętu jest narażona na usterkę procesora.

Jak uniknąć wypadków przy pracy?

Laptop należy regularnie czyścić z zabrudzeń i kurzu. Idealne do tego będą specjalne ściereczki, lub sprężone powietrze. Skutecznie wyeliminuje to wszelkie pyłki i przedłuży żywotność twojego urządzenia. Kolejną żelazną zasadą jest absolutny zakaz picia napoi podczas korzystania z laptopa. Jeśli już jest taka konieczność, należy robić to w bezpiecznej odległości, tak aby urządzeniu nie zagrażało zalanie. Niestety, ale zamoknięcie to jedna z najczęstszych usterek, których koszt naprawy, może być naprawdę wysoki.

Naprawa laptopa

Jesteśmy jednak tylko ludźmi, a urządzenia elektroniczne nie są bez wad. Dlatego udanie się do serwisu komputerowego prędzej czy później będzie konieczne. Zatem jakie są ceny usług naprawy? Oczywiście jest to zależne od modelu, dostępności wymiennych części i skali problemu. Jednak postaramy się podać przybliżone kwoty.

  1. Naprawa monitora to koszt od 50 do 90 złotych. Problem pojawia się, gdy uszkodzony zostanie transformator, wtedy cena wynosi powyżej 150 złotych.
  2. Gdy podczas transportu ulegnie zniszczeniu dysk główny, bez problemu można go wymienić. Cena takiej usługi to najczęściej od 30 do 100 złotych zależnie od modelu laptopa. Najczęściej nie jest to poważna usterka, której naprawa nie jest skomplikowanym procesem.
  3. Trzymając laptop na kolanach, narażamy go na przegrzanie, co prowadzi do usterki układu chłodzenia. Jego wymiana to koszt od 100 do 200 złotych.
  4. Laptopom grożą zwarcia czy przepięcia, które prowadzą do awarii procesora. On również jest częścią wymienną i cena takiej usługi również się waha w granicach od 100 do 200 złotych.
  5. Może się zdarzyć taka sytuacja, że laptop nie może podłączyć się do WIFI, internet chodzi bardzo wolno, lub odłącza się w trakcie korzystania. Jest to najczęściej wynik usterki karty WIFI. Jej wymiana wynosi od 50 do 100 złotych.

Zdjęcie główne: cottonbro studio/pexels.com

 

 

techruel

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy twoje urządzenia elektroniczne są naprawdę 'inteligentne’? – Poradnik połączenia technologii z codziennym życiem
/
Czy twoje urządzenia elektroniczne są naprawdę 'inteligentne’? – Poradnik połączenia technologii z codziennym życiem
Zastanawiasz się, jak technologia wpływa na codzienne życie? Ten poradnik pomoże Ci zrozumieć, czy Twoje urządzenia są naprawdę 'smart' i jak najskuteczniej je wykorzystać.
Zalety i zastosowanie inteligentnych zamków elektronicznych w nowoczesnym budownictwie
/
Zalety i zastosowanie inteligentnych zamków elektronicznych w nowoczesnym budownictwie
Odkryj zalety inteligentnych zamków elektronicznych i ich praktyczne zastosowania w budownictwie nowoczesnym. Poznaj technologie przyszłości dostępną już dziś.
Jak wybór technologii cięcia wpływa na jakość i precyzję przetwarzanych materiałów?
/
Jak wybór technologii cięcia wpływa na jakość i precyzję przetwarzanych materiałów?
Dowiedz się, jak różne metody cięcia wpływają na finalny rezultat obróbki materiału i dowiedz się, jak wybrać idealną technologię do swojego projektu.