Wybór przewodów do głośników niskotonowych to nie lada wyzwanie. Dobrze jest dowiedzieć się nieco o tym, jak taki kabel powinien wyglądać i jakie musi mieć właściwości, aby dźwięk płynący na przykład z subwoofera był głęboki, czysty i odpowiednio głośny. Sprawdź, co my sądzimy o przewodach do takich głośników.
Producenci przewodów audio stosują różnego rodzaju nowoczesne technologie w swoich produktach. Pozwala im to na stworzenie jeszcze lepszych warunków dla audiofilów. Tak jak przekrój kabla ma znaczenie, gdy wybieramy moc kolumn, tak technologia Bass Conductor – gdy chcemy stworzyć idealne podłoże dla niskich tonów. O co chodzi? Ten dodatek to specjalna wewnętrzna gruba żyła, której głównym zadaniem jest przenoszenie niskich częstotliwości. Co ważne, w sposób szybki, co oczywiście docenią osoby, które uwielbiają słuchać rytmicznych, głębokich basów.
Kolejnym bardzo ciekawym dodatkiem w przewodach niskotonowych jest Magnetic Flux Tube. To technologia poprawiająca reprodukcję basu, brzmi on bardziej naturalnie, sam dźwięk jest gładki i czysty. Firma Monster opracowała ciekawą technologię Time Correct, która wpływa na równoczesny przepływ niskich oraz wysokich tonów – to także ma duże znaczenie w kontekście basu. To nie koniec! Przewody do głośników niskotonowych powinny być trwałe, pomoże z tym izolacja zewnętrzna Duraflex, która jest giętka i odporna na uszkodzenia.
Współczynnik tłumienia wynosi w amplitunerze około kilkuset jednostek, a po przejściu przez kabel niskotonowy wynik ten spada do kilkunastu. Dlatego są osoby, które uważają, że aby zmniejszyć skalę tego efektu, należy wybrać możliwie najgrubszy kabel i do tego maksymalnie go skrócić.
Eksperci jednak są nieco innego zdania. Przede wszystkim wskazują, że faktycznie grubszy kabel może zmniejszyć efekt rezystencji, ale jednak w większości przypadków tak się nie stanie, a jeśli już, efekt będzie niesłyszalny. Nic więc dziwnego, że często przy ustawianiu głośników w odległości 30 metrów od wzmacniacza wykorzystuje się kabel o grubości nie większej niż 16 milimetrów. Dokładnie taki sam stosuje się wtedy, gdy głośniki znajdują się 100 metrów od wzmacniacza. Jak można zauważyć, kupno wyjątkowo grubych kabli nie ma najmniejszego sensu i nie przyniesie korzyści.
Czystość miedzi to pierwszy i bez dwóch zdań najważniejszy parametr, gdy mowa o przewodach do głośników niskotonowych. Jeśli kabel wykonany jest z pierwiastka o dużej czystości, najlepiej w okolicach 100%, jego utlenianie się będzie dużo wolniejsze, a to pozwoli dłużej cieszyć się bardzo dobrymi właściwościami przenoszenia prądu. Czystość miedzi wpływa także na jakość dźwięku, jeśli więc kupujesz przewód do głośników niskotonowych, pamiętaj o tej kwestii. Dobrym wyborem będzie kabel wykonany z czystej miedzi beztlenowej.
Jak widzisz, jest kilka ważnych kwestii, o których trzeba wiedzieć, zanim postawisz na jeden z produktów znanych lub tych mniej znanych marek. Kable do subwoofera czy innych głośników o niskich tonach muszą spełniać pewne kryteria jakościowe, aby służyły długo i skutecznie.
Zdj. główne: Philip Blank/unsplash.com