Największe zagrożenia środowiska IT. Na co musisz uważać?
IT

Największe zagrożenia środowiska IT. Na co musisz uważać?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dla większości przedsiębiorstw miniony rok nie był łatwy, ale nowy nie daje szans na zbyt długi odpoczynek. Krajobraz cyberzagrożeń zaczyna wyglądać coraz gorzej, a ryzyko działalności sieciowej jest większe niż kiedykolwiek. Przedstawiamy największe zagrożenia w IT i sposoby na ich uniknięcie.

Nowe trendy w cyberprzestępczości. Jak pandemia wpłynęła na bezpieczeństwo w sieci?

W minionym roku na branżę cyberbezpieczeństwa spadły nowe, potężne wyzwania związane z nieprzewidywalnymi zmianami w strukturach sieci i strategiach cyfrowych ataków. Pandemia COVID-19 nie zwalnia i nadal zbiera żniwo tak wśród organizacji, jak i u osób prywatnych na całym świecie, a widniejące na horyzoncie cyfrowe zagrożenia wydają się być bardziej złożone i nieprzewidywalne niż kiedykolwiek wcześniej.

Co gorsza, spora część firm ma trudności z przeznaczeniem wystarczających zasobów na zarządzanie oraz na łagodzenie rosnących i ewoluujących w szybkim tempie zagrożeń, co wynika głównie z faktu że już sama konieczność nagłego, stuprocentowego przeniesienia działalności do sieci była dla nich szalenie obciążająca.

Chcąc jednak w pełni zadbać o bezpieczeństwo swojego biznesu i osób z nim związanych, liderzy są zmuszeni stale zapoznawać się z aktualnymi informacjami o zagrożeniach i inwestować w rozwiązania niezbędne do ochrony. W takich warunkach ​​dokładna i praktyczna analiza oraz ich systematyczne uporządkowanie informacji są jeszcze ważniejsze. Takiego zadania podjęli się eksperci z firmy Fortinet, przedstawiając kluczowe zagrożenia.

Przerzucenie uwagi na sieci domowe

Jeszcze nie tak dawno temu do głównych zadań zespołów ds. bezpieczeństwa należała ochrona użytkowników przed zagrożeniami związanymi z aplikacjami i sieciami oraz zabezpieczanie danych ze środowiska firmowego przed wyciekami. Miniony rok spowodował jednak prawdziwą rewolucję w tym obszarze. Związane jest to naturalnie z rosnącą lawinowo ilością pracowników na home office i wzrastającym znaczeniem domowych urządzeń klasy konsumenckiej, takich jak prywatne routery i modemy. 

Gwałtowny wzrost pracy zdalnej spowodował również zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo urządzeń osobistych używanych do łączenia się z siecią firmową, w tym smartfonów, tabletów, laptopów i komputerów PC. Ten trend nie umknął cyberprzestępcom. Dla atakujących powyższa zmiana stworzyła jedyną w swoim rodzaju okazję do wykorzystania tych urządzeń i zdobycia przyczółka w sieciach korporacyjnych (lub przynajmniej na urządzeniach używanych do uzyskiwania dostępu do tych sieci). Takie urządzenia są łatwo narażone na ataki, a naukowcy obserwują powstawanie dużych botnetów, które można wykorzystać do przeprowadzania ataków DDoS lub dystrybucji złośliwego oprogramowania skierowanego przeciwko przedsiębiorstwu.

Wyrafinowane oszustwa phishingowe

Wiele ataków phishingowych w przeszłości było nieskomplikowanych i łatwo było im zapobiec, a ich ofiarą padali jedynie ci najbardziej łatwowierni. Najczęściej były to wiadomości mailowe nakłaniające do otwarcia konkretnego linku, w następstwie czego instalowano złośliwe oprogramowanie. Nowe taktyki phishingu są jednak znacznie bardziej wyrafinowane i ewoluowały, aby atakować słabe łącza znajdujące się na obrzeżach sieci biznesowych.

Zaobserwowano także coraz większą popularność technik uczenia maszynowego w celu szybkiego tworzenia, testowania i rozpowszechniania wiadomości z coraz bardziej realistyczną treścią wizualną, która wywołuje u odbiorców stres emocjonalny. Oszuści mogą zatem faktycznie analizować różne wersje ataków i modyfikować swoje metody, aby zapewnić sobie maksymalną skuteczność.

Sztuka cyberprzestępczości

Za cyberatakami najczęściej stoją kreatywne grupy specjalistów, z których istnienia musimy sobie zdawać sprawę i których innowacyjność musi zostać doceniona. Najlepszą odpowiedzią na stale ewoluującą złośliwą aktywność jest kompleksowe, zintegrowane podejście do cyberbezpieczeństwa: stały dostęp do aktualnych informacji o zagrożeniach i regularne szkolenia z zakresu ochrony danych.

Zdj. główne: Philipp Katzenberger/unsplash.com

techruel

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak oszczędzać na rachunkach za prąd dzięki instalacjom fotowoltaicznym?
/
Jak oszczędzać na rachunkach za prąd dzięki instalacjom fotowoltaicznym?
Poznaj korzyści płynące z instalacji fotowoltaicznym, i dowiedz się, jak obniżyć rachunki za prąd. Zrozum technologię, która pozwoli Ci zaoszczędzić!
Porównanie możliwości fotograficznych najnowszych smartfonów na rynku
/
Porównanie możliwości fotograficznych najnowszych smartfonów na rynku
Dokonaj przeglądu możliwości fotograficznych najnowszych smartfonów na rynku. Dowiedz się, które modele oferują najlepszą jakość zdjęć oraz który sprzęt będzie najlepszym wyborem dla Ciebie.
Jak wybór technologii cięcia wpływa na jakość i precyzję przetwarzanych materiałów?
/
Jak wybór technologii cięcia wpływa na jakość i precyzję przetwarzanych materiałów?
Dowiedz się, jak różne metody cięcia wpływają na finalny rezultat obróbki materiału i dowiedz się, jak wybrać idealną technologię do swojego projektu.