Prąd dla Twojego komputera. Jaki zasilacz wybrać?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Od wyboru zasilacza zależy działanie całego komputera. Przed podjęciem decyzji warto przeanalizować moc podzespołów oraz inne kwestie – podpowiadamy, jak dobrać parametry sprzętu. 

Zasilacz – wbrew pozorom najważniejszy element komputera

Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy wziąć pod uwagę szereg kryteriów, które pozwolą dobrać parametry pod kątem zastosowania danego komputera. Choć przy konstruowaniu własnego sprzętu często myślimy o zasilaczu dopiero w ostatniej kolejności, nie możemy pominąć znaczenia tego elementu. Zdecydowanie nie powinniśmy oszczędzać na tym podzespole – warto stawiać jedynie na sprawdzone sprzęty od renomowanych producentów. Niepoprawne działanie zasilacza lub niewłaściwe dostosowanie jego możliwości względem innych podzespołów może być fatalne w skutkach i doprowadzić nie tylko do zniszczenia sprzętu, lecz także do poważnych uszczerbków na zdrowiu.

W jaki sposób działa zasilacz komputerowy? Zadaniem tego elementu jest przetwarzanie napięcia przemiennego z gniazdka elektrycznego na niskie, stabilne napięcie stałe. Prąd jest następnie przekazywany do konkretnych komponentów, umożliwiając im odpowiednią pracę – od sprawności zasilacza zależy zatem działanie podzespołów takich jak procesor, karta graficzna czy cała płyta główna. Najczęściej jest to część o dość prostej budowie; po zewnętrznej stronie znajdziemy gniazdo podłączenia kabla – najczęściej jest to szeroko stosowane złącze IEC C14 o charakterystycznym kształcie trapezu. Z wyjścia po przeciwnej stronie wychodzi wiązka lub wiązki przewodów, które są następnie podłączane do płyty głównej. W kwestii podłączenia do podzespołów wyróżniamy zasilacze modularne, które pozwalają na odłączenie przewodów od zasilacza oraz standardowe produkty z kablami przymocowanymi na stałe.

Rodzaje zasilaczy do komputera – sprawdź, który będzie najlepszy do Twojego peceta

Pod względem gabarytów rozróżniamy przede wszystkim trzy typy – oto podstawowa klasyfikacja, zaczynając od największego, a zarazem najpopularniejszego rodzaju:

  • ATX – wymiary 150 na 140 na 86 mm,
  • SFX – 63,5 na 125 na 100 (120 dla SFX-L) mm,
  • TFX – 65 na 85 na 175 mm.

Dlaczego w przypadku zasilaczy rozmiar jest tak istotny? To czynnik, który wpływa na dwie kwestie kluczowe dla działania tego elementu. Pierwszą z nich jest moc – większe jednostki są w stanie sprawnie dostarczać większą ilość prądu, dzięki czemu sprawdzą się w bardziej wymagających konstrukcjach. Drugim aspektem jest dopasowanie zasilacza do gabarytów obudowy, pamiętając o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji.

Najważniejsze kwestie podczas wybierania zasilacza komputerowego

Kluczowe aspekty podczas wybierania zasilacza do komputera to między innymi regulacja napięć, zabezpieczenia elektryczne, układ PFC oraz chłodzenie. Każdy z tych czynników wpływa na końcową sprawność produktu, a tym samym – całego PC.

Regulacja napięć pozwala utrzymać stały poziom prądu, co przekłada się na bezawaryjną pracę podzespołów. Wyróżniamy trzy rodzaje tego rozwiązania: przetwornicę DC/DC, niezależną oraz grupową. W przypadku zabezpieczeń elektrycznych należy zwrócić uwagę na ochronę przed przeciążeniem, przegrzaniem, zwarciem oraz zbyt wysokim lub zbyt niskim napięciem.

Układ PFC pozwala na korygowanie współczynnika mocy – dzięki temu zasilacz będzie minimalizował straty energii, co pozytywnie wpływa na efektywność innych komponentów. Chłodzenie w zasilaczu może być pasywne, półpasywne lub aktywne. W pierwszym przypadku wykorzystywany jest radiator zamiast wentylatora, co oznacza cichszą pracę, lecz jednocześnie niższy limit wydajności. Metoda półpasywna polega na uruchomieniu wentylacji po zakończeniu pracy zasilacza, a aktywne chłodzenie działa w sposób ciągły.

Moc zasilacza – kluczowy czynnik decydujący o wyborze

Aby poprawnie wybrać zasilacz do komputera osobistego, należy przede wszystkim określić zapotrzebowanie na prąd innych podzespołów. Najlepszą metodą jest zapisanie każdego elementu i sprawdzenie, jaki jest jego maksymalny pobór energii, a następnie zsumowanie wyników. Zasilacz powinniśmy zawsze kupować z pewnym zapasem – jeżeli cała konstrukcja zużywa na przykład 400 W, odpowiednim wyborem będzie zasilacz o mocy 600 W. Dzięki temu unikniemy problemów ze spadkami energii lub niewystarczającą wydajnością pracy poszczególnych podzespołów.

Zasilacz do komputera – jakiego producenta wybrać?

Po przeanalizowaniu wymienionych kwestii możesz przejść do wyboru producenta zasilacza. Najpopularniejsze firmy to między innymi SilentiumPC, Corsair, Gigabyte oraz BeQuiet. Renoma producenta ma tutaj spore znaczenie – w internecie możemy znaleźć tak zwane czarne listy zasilaczy, z których dowiemy się, jakich nazw lepiej unikać.

techruel

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Poradnik wyboru odpowiednich materiałów eksploatacyjnych do drukarek laserowych
/
Poradnik wyboru odpowiednich materiałów eksploatacyjnych do drukarek laserowych
Wybierz odpowiednie materiały eksploatacyjne do Twojej drukarki laserowej dzięki naszym profesjonalnym wskazówkom. Poznaj różnice i zrozum, jakie czynniki mogą wpływać na jakość wydruku.
Jak wybrać idealny dron z kamerą dla swojego dziecka – poradnik dla rodziców
/
Jak wybrać idealny dron z kamerą dla swojego dziecka – poradnik dla rodziców
Poradnik dla rodziców, jak bezpiecznie i świadomie wybrać dron z kamerą dla swojego dziecka. Poznaj aspekty techniczne, praktyczne i regulatoryjne.
Elektronika domowa – jakie udogodnienia z zakresu elektroniki warto nabyć do swojego domu
/
Elektronika domowa – jakie udogodnienia z zakresu elektroniki warto nabyć do swojego domu
Odkryj udogodnienia dzisiejszej technologii elektronicznej dedykowane dla domu. Dowiedz się, jakie urządzenia mogą zrewolucjonizować Twoje codzienne życie i uczynić je prostszym.